RaceTab by MileSplit/FloSports , MaineTrackXC
Class A 2001 Outdoor Track & Field Championship - 7/9/2016 10:53:
, , ME
Varsity Boys Pole Vault
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Kyle Irvine Waterville 13-06.00 10
2 Troy Irvine Waterville 13-00.00 8
3 Erik Ryder Thornton Academy 12-06.00 6
4 Christian Westleigh Lewiston 11-00.00 4
5 Ryan Davis Mt Blue 10-06.00 2
6 Steve Mallon Sanford 10-06.00 1
Varsity Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Michael Barris Westbrook 11.37 10
2 Robert Ligouri Edward Little 11.47 8
3 Rob Fridge South Portland 11.57 6
4 Dominic Blakely Cony 11.68 4
5 Tom Hunter Edward Little 11.74 2
6 Derek Murchie Windham 11.79 1
Varsity Boys Discus Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Eric Leduc Deering 142-00 10
2 Brian Sing Bangor 141-04 8
3 Tim Morin Biddeford 138-01 6
4 Camden Buscko Cheverus 137-06 4
5 Patrick Marcotte Biddeford 136-04 2
6 Brian Lapham Sanford 129-05 1
Varsity Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Nate Holmes MASSABESIC 14.59 10
2 Nate Thompson South Portland 14.94 8
3 Troy Irvine Waterville 14.99 6
4 Trevor Killip Brewer 15.91 4
5 Mike Crain Biddeford 16.04 2
6 Justin Knox Messalonskee 16.43 1
Varsity Boys 800 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Chris Pellicia Edward Little 1:59.25 10
2 EJ Hughes Bangor 1:59.54 8
3 Jeff Gaudette Biddeford 2:01.43 6
4 Adam Day MASSABESIC 2:01.48 4
5 Sean Steinhagen Deering 2:02.31 2
6 Kyle Masse Waterville 2:02.42 1
Varsity Boys High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Matt Steege Bonny Eagle 6-00.00 10
2 Trey Gadbois Portland 5-10.00 7
2 Dave Doiron Sanford 5-10.00 7
4 Adam Callaghan South Portland 5-08.00 4
5 Shawn Hall Biddeford 5-06.00 2
6 Erik Ryder Thornton Academy 5-06.00 1
Varsity Boys 4x400 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 South Portland 3:33.07 10
2 Edward Little 3:33.51 8
3 Westbrook 3:35.01 6
4 Cony 3:38.10 4
5 Thornton Academy 3:40.66 2
6 Waterville 3:43.88 1
Varsity Boys Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Luke Caron Brunswick 53-10.50 10
2 Nick Coffin Brewer 52-08.00 8
3 Frank Bayley Thornton Academy 48-09.00 6
4 Patrick Marcotte Biddeford 46-06.50 4
5 Brian Sing Bangor 46-05.50 2
6 Noah Hoffman Mt Ararat 44-04.00 1
Varsity Boys 300 Meter Hurdles
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Nate Thompson South Portland 41.04 10
2 Mike Crain Biddeford 41.05 8
3 Trevor Killip Brewer 41.71 6
4 Keith Fox Biddeford 41.80 4
5 Christian Cuff Morse 41.82 2
6 Avery Horr Nokomis 42.20 1
Varsity Boys 4x800 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Edward Little 8:07.05 10
2 Westbrook 8:14.22 8
3 South Portland 8:14.80 6
4 Waterville 8:15.07 4
5 Deering 8:15.19 2
6 Mt Ararat 8:25.95 1
Varsity Boys 1600 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Jeff Gaudette Biddeford 4:23.57 10
2 Jared Kuvaja Edward Little 4:24.09 8
3 Jeff Caron Edward Little 4:26.59 6
4 Aaron Norton Morse 4:27.46 4
5 Caleb Lander Edward Little 4:27.53 2
6 Sam Fletcher Edward Little 4:29.04 1
Varsity Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Nate Thompson South Portland 43-04.25 NWI 10
2 Jesse Ludwig South Portland 42-11.75 NWI 8
3 Trey Gadbois Portland 42-07.75 NWI 6
4 Rob Fridge South Portland 42-05.50 NWI 4
5 Brett McIntire Brunswick 42-05.00 NWI 2
6 Joel Witmer Mt Ararat 42-01.50 NWI 1
Varsity Boys 4x100 Meter Relay
============================================================
Team Time Pts
------------------------------------------------------------
1 Edward Little 44.15 10
2 Westbrook 44.58 8
3 Cony 44.60 6
4 MASSABESIC 45.50 4
5 Brewer 45.50 2
6 Deering 46.10 1
Varsity Boys 400 Meter Dash
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Jake Houser South Portland 50.86 10
2 Mike Dean Oxford Hills 51.29 8
3 Jon Dearborn Brewer 51.38 6
4 Rob Dion Lewiston 51.43 4
5 Matt Libby South Portland 51.58 2
6 Brett McIntire Brunswick 51.88 1
Varsity Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Michael Barris Westbrook 22.92 10
2 Dominic Blakely Cony 23.29 8
3 Jake Houser South Portland 23.41 6
4 Derek Murchie Windham 23.53 4
5 Nate Holmes MASSABESIC 23.58 2
6 Mike Dean Oxford Hills 23.79 1
Varsity Boys 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Jeff Gaudette Biddeford 9:36.20 10
2 Jeff Caron Edward Little 9:37.53 8
3 Aaron Norton Morse 9:45.11 6
4 Dermont Killian Cheverus 9:48.34 4
5 Chris Lafferty Mt Ararat 9:55.32 2
6 Caleb Lander Edward Little 9:56.81 1
Varsity Boys Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
-----------------------------------------------------------------------
1 Nate Thompson South Portland 22-09.50 NWI 10
2 Brett McIntire Brunswick 22-00.75 NWI 8
3 Jesse Ludwig South Portland 21-06.25 NWI 6
4 Michael Barris Westbrook 21-05.25 NWI 4
5 Jason Jacobe Windham 21-02.25 NWI 2
6 Dominic Blakely Cony 20-00.75 NWI 1
Varsity Boys Javelin Throw
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Joe Albinston Westbrook 172-04 10
2 Matt Atkins Waterville 168-04 8
3 Tyler Wilson Oxford Hills 164-04 6
4 Jon Burgess Thornton Academy 163-04 4
5 Kerry Dineen Biddeford 162-02 2
6 Connor Stephens Bangor 157-09 1
Varsity Boys 1600 Meter Race Walk
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Adam Stair Mt Blue 6:56.93 10
2 Sean McVeigh Brunswick 7:26.37 8
3 Pat Scott MASSABESIC 7:47.24 6
4 Andrew Small South Portland 7:50.09 4
5 Nate Myers Noble 7:55.66 2
6 Aaron Whitten Mt Blue 8:48.38 1
Varsity Boys Team Scores (19 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
--------------------------------------------------------------------------
1 South Portland 104 24 0 18 16 0 42 4
2 Edward Little 74 10 36 0 28 0 0 0
3 Westbrook 56 20 0 0 22 10 4 0
3 Biddeford 56 0 26 14 0 14 2 0
5 Waterville 38 0 1 6 5 8 18 0
6 Brunswick 29 1 0 0 0 10 10 8
7 MASSABESIC 26 2 4 10 4 0 0 6
7 Brewer 26 6 0 10 2 8 0 0
9 Cony 23 12 0 0 10 0 1 0
10 Thornton Academy 19 0 0 0 2 10 7 0
10 Bangor 19 0 8 0 0 11 0 0
12 Deering 15 0 2 0 3 10 0 0
12 Oxford Hills 15 9 0 0 0 6 0 0
14 Mt Blue 13 0 0 0 0 0 2 11
14 Portland 13 0 0 0 0 0 13 0
16 Morse 12 0 10 2 0 0 0 0
17 Bonny Eagle 10 0 0 0 0 0 10 0
18 Sanford 9 0 0 0 0 1 8 0
19 Lewiston 8 4 0 0 0 0 4 0
19 Cheverus 8 0 4 0 0 4 0 0
21 Windham 7 5 0 0 0 0 2 0
22 Mt Ararat 5 0 2 0 1 1 1 0
23 Noble 2 0 0 0 0 0 0 2
24 Messalonskee 1 0 0 1 0 0 0 0
24 Nokomis 1 0 0 1 0 0 0 0