Eastern Maine Regional XC Championship Meet - 10/22/2005
Belfast, ME
Results
Event 6 Boys 5k Run CC Class C
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Brian York SR Schenck High School 5:34.1 17:17.80
2 Tom Lamarche JR Central High School 5:47.3 17:58.99 1
3 Richie Chilson FR Greenville 5:48.4 18:02.17
4 Jerod Hayes SO Foxcroft Academy 5:48.5 18:02.63 2
5 Addison Pellerano JR George Stevens 5:49.1 18:04.46 3
6 Brandon Paul FR Orono High School 5:49.5 18:05.60 4
7 Graham Pearsall FR Foxcroft Academy 5:50.0 18:07.21 5
8 Drew Pickering SR Lee Academy 5:54.2 18:20.32 6
9 Tony Wilson JR Central High School 5:54.5 18:21.12 7
10 Henry Bauer SO Sumner High School 5:55.2 18:23.44 8
11 Eric Lichtenberg SO Mattanawcook 5:57.2 18:29.51 9
12 Thomas Hornsby SR Orono High School 5:58.5 18:33.59 10
13 Jay Lewey SR Orono High School 6:01.0 18:41.52 11
14 Spencer Thurlow SO Lee Academy 6:01.3 18:42.41 12
15 Matthieu Nadeau SO Orono High School 6:02.5 18:46.08 13
16 Keith Fisher SO George Stevens 6:03.2 18:48.28 14
17 Eric Leighton JR Washington Academy 6:04.2 18:51.36
18 Kurt Whisler JR Fort Kent 6:04.8 18:53.15 15
19 Isaac Almy SO Foxcroft Academy 6:05.7 18:56.12 16
20 Zack Carle FR Calais High School 6:07.0 19:00.05
21 George Bragdon JR Madawaska 6:08.7 19:05.36 17
22 Justin Lewey FR Shead High School 6:08.8 19:05.69
23 Ian Kaleta SO Fort Kent 6:12.8 19:18.08 18
24 Justin Cyr SR Shead High School 6:15.2 19:25.69
25 Scott Boomer FR Woodland 6:15.3 19:26.01 19
26 Cory Coldwell SR Pchs 6:16.5 19:29.58
27 Nathan Stevens JR Lee Academy 6:17.5 19:32.87 20
28 Derek Stacey JR Lee Academy 6:20.3 19:41.33 21
29 Ben Bricker SO Sumner High School 6:20.6 19:42.42 22
30 Emmett Harrity SO Orono High School 6:21.9 19:46.51 23
31 Dean MacDonald FR Lee Academy 6:22.0 19:46.56 24
32 Ray Boulier JR Central High School 6:22.8 19:49.07 25
33 JR Flagg FR Foxcroft Academy 6:25.0 19:55.96 26
34 Louis Davis SO Narraguagus 6:26.3 20:00.14
35 Ryan Roux JR Lee Academy 6:26.7 20:01.29 27
36 Michael Koch SO Machias High School 6:32.0 20:17.73
37 Nathan Lizotte SR Madawaska 6:32.7 20:20.07 28
38 Justin Reutz FR Greenville 6:33.5 20:22.47
39 Adam Treat SO Machias High School 6:34.4 20:25.33
40 Charles Fichera JR Mattanawcook 6:35.6 20:29.10 29
41 Levon Tracey FR Sumner High School 6:36.9 20:33.12 30
42 Will Wheelock FR Greenville 6:37.0 20:33.35
43 David Witmer SO Limestone/MSSM 6:37.2 20:34.00
44 Nathan Pierce SO Dexter High School 6:37.2 20:34.03
45 Patrick Egenhofer FR Orono High School 6:38.1 20:36.84 31
46 Jordan Hess FR Orono High School 6:38.2 20:37.06 32
47 Tony Coldwell SR Pchs 6:38.9 20:39.23
48 Amos Almy FR Foxcroft Academy 6:39.3 20:40.54 33
49 Philip Grindle SO Pchs 6:40.1 20:42.97
50 Drew Wotton SO Mattanawcook 6:43.2 20:52.59 34
51 Joshua Fichera SO Mattanawcook 6:43.8 20:54.36 35
52 Brian Kronholm JR Searsport 6:46.4 21:02.49
53 Brian Korhonen SR G. Houlton CA 6:47.4 21:05.69 36
54 Trey Pomerleau SO Pchs 6:47.7 21:06.44
55 Drew Farrar JR G. Houlton CA 6:48.2 21:08.21 37
56 Evan Elmore SR G. Houlton CA 6:48.6 21:09.45 38
57 Allen Campbell SR Madawaska 6:50.0 21:13.64 39
58 Sam Entwisle JR Limestone/MSSM 6:50.2 21:14.45
59 Khalil LeSaldo JR Fort Kent 6:50.3 21:14.53 40
60 Nicholas Howard SO Woodland 6:51.4 21:18.09 41
61 Scott McNaughton SO Foxcroft Academy 6:52.1 21:20.27 42
62 Nicklaus Martin FR Madawaska 6:52.6 21:21.64 43
63 Geoff Cyr JR Madawaska 6:56.5 21:33.95 44
64 Edom Lipton SO Machias High School 6:57.1 21:35.85
65 Austin Wilpan SO Sumner High School 6:57.9 21:38.19 45
66 Troy York FR Schenck High School 6:58.8 21:40.88
67 Shawn Gardner SR Fort Kent 6:59.3 21:42.65 46
68 Stephen Brenton SO Sumner High School 6:59.6 21:43.49 47
69 Jeremy Burke JR Woodland 7:00.5 21:46.46 48
70 James Bradford FR Searsport 7:01.0 21:47.90
71 Matthew Daigle FR Madawaska 7:01.4 21:49.04 49
72 Brandon Tomah JR Woodland 7:03.3 21:54.95 50
73 Mike Smith SO Central High School 7:03.8 21:56.46 51
74 Kyle Dempsey JR Limestone/MSSM 7:08.8 22:12.25
75 Conor Eaton SR Dexter High School 7:08.9 22:12.52
76 Mark Edgerly SO Woodland 7:12.1 22:22.49 52
77 David Fishman SO Fort Kent 7:17.7 22:39.61 53
78 Jesse Jandreau JR Fort Kent 7:19.3 22:44.66 54
79 Andrew Russell JR Mattanawcook 7:21.1 22:50.44 55
80 Will Crosby SO Washington Academy 7:21.4 22:51.12
81 Nicholas Reynolds JR George Stevens 7:29.3 23:15.84 56
82 Jonathan Hayes FR George Stevens 7:29.5 23:16.48 57
83 Parker Rossignol FR Limestone/MSSM 7:32.1 23:24.55
84 Aaron McNeil JR Foxcroft Academy 7:33.5 23:28.70 58
85 Jordan Hafford FR Central High School 7:35.4 23:34.84 59
86 Jonathan Connick JR Lee Academy 7:39.1 23:46.19 60
87 Ian Murdoch JR George Stevens 7:41.1 23:52.42 61
88 Alexander Hayward FR Washington Academy 7:42.7 23:57.30
89 Christopher Lirakis SO George Stevens 7:43.0 23:58.28 62
90 Zachariah Straubel 8 G. Houlton CA 7:44.7 24:03.67 63
91 Zane Woodward JR Fort Kent 8:02.6 24:59.34 64
92 Chad Duff 8 G. Houlton CA 8:09.3 25:19.92 65
93 Christopher Jacobs SO Schenck High School 8:11.0 25:25.49
94 Michael McLaughlin SO Woodland 8:21.6 25:58.21 66
95 Christopher McCarthy JR Narraguagus 8:24.5 26:07.43
96 Bobby Oliver SR Calais High School 8:24.7 26:07.79
97 Michael Tedford SR Schenck High School 8:33.0 26:33.75
98 Nicholas Alessi SO Mattanawcook 9:23.9 29:11.95 67
99 Joe Thompson FR Machias High School 10:24.4 32:19.65
100 Mike Weeks FR Central High School 10:48.5 33:34.80 68
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Top 6 Teams Qualify for State Meet
1 Orono High School 61 4 10 11 13 23 31 32
Total Time: 1:33:53.30
Average: 18:46.66
2 Foxcroft Academy 82 2 5 16 26 33 42 58
Total Time: 1:35:42.46
Average: 19:08.50
3 Lee Academy 83 6 12 20 21 24 27 60
Total Time: 1:36:03.49
Average: 19:12.70
4 Central High School 143 1 7 25 51 59 68
Total Time: 1:41:40.48
Average: 20:20.10
5 Sumner High School 152 8 22 30 45 47
Total Time: 1:42:00.66
Average: 20:24.14
6 Mattanawcook Academy 162 9 29 34 35 55 67
Total Time: 1:43:36.00
Average: 20:43.20
7 Madawaska High School 171 17 28 39 43 44 49
Total Time: 1:43:34.66
Average: 20:42.94
8 Fort Kent Community H.S. 172 15 18 40 46 53 54 64
Total Time: 1:43:48.02
Average: 20:45.61
9 George Stevens Academy 191 3 14 56 57 61 62
Total Time: 1:47:17.48
Average: 21:27.50
10 Woodland High School 210 19 41 48 50 52 66
Total Time: 1:46:48.00
Average: 21:21.60
11 Greater Houlton Christian 239 36 37 38 63 65
Total Time: 1:52:46.94
Average: 22:33.39